Vese világnap
A Vese Világnap alkalmából, 2015. március 8-án lakossági fórumot szervezett a Debreceni Egyetem a belgyógyászati intézet „A” épületében.
A program első részében Dr. Kárpáti István egyetemi docens, majd Prof. Dr. Nagy Endre dékánhelyettes köszöntötte a jelenlévőket.
Ezután a vesebetegség stádiumának folyamatát követve megszólaltak különböző területek szakorvosai. Dr. Mátyus János egyetemi docens arról beszélt, hogy mennyire fontos a GFR eredmény valamint, hogy miről és miként lehet a vesebetegséget felismerni.
Dr. Drabik Gyula egyetemi tanársegéd urológiai szempontok alapján szólt hozzá a témához, Szebenszki Erzsébet dietetikus a helyes táplálkozásra és a diétás étrend fontosságára hívta fel a figyelmet.
Dr. Kovács Dávid klinikai szakorvos transzplantációval kapcsolatos információkat osztott meg a résztvevőkkel. Zákány Edit a Vesebetegek Debreceni és Hajdú-Bihar Megyei Egyesületének elnöke pedig a közösség erejéről és a betegséggel való „együttélésről” beszélt. Szanics László transzplantált beteg, betegségének történetét mesélte el, valamint saját esetének tanúságát, hogy szervezetünk bármely pontján a normálistól eltérő jelenséget tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz, hogy mihamarabb megkezdje gondozásunkat.
A program második felében interaktív beszélgetés során a jelenlévők kérdéseire válaszoltak az orvosok.
A fórumot követően Körtvélyesiné Bari Krisztina főápoló átvezette a résztvevőket a Dialízis Centrumba, ahol nyílt nap keretében bemutatták a dialízisközpontot és az ott folyó munkát.
Három kis csoportot alkotva megismerkedhettek a kezelővel, a dializáló gépekkel és a hozzájuk szükséges tűkkel és felszerelési eszközökkel.
Valamint egy speciális mellény segítségével illusztrálták a hasi dialízis folyamatát és az egész kezelés jelentőségét.
A program végén a Nemzeti Vese Program „Igyál egy pohár vizet és mások figyelmét is hívd fel ennek fontosságára!” felhívásra egy kis csoportkép készült. Ennek a jelképes gesztusnak az a szerepe, hogy beszéljünk a vesék egészségének fontosságáról, és ne feledjük, hogy a vese életfontosságú szerv, amelyre gondot kell viselnünk.
Dehir - A megelőzést hangsúlyozták a vese világnapján
|