Tiszadob-Tiszalök kirándulás
2017. október 23.
Egyesületünk a Mozgáskorlátozottak Hajdú-Bihar Megyei Egyesületével közösen kirándulást szervezett a Nemzeti Ünnepre.
Az elmúlt 4 évben bármikor, bárhol voltunk, mindig kegyes volt hozzánk az időjárás. Most nem.
Céljainktól azonban nem tántorított el. Vidáman szeltük a kilométereket Tiszadob felé.
Először a Tiszadobot Tiszalúccal összekötő pontonhidat néztük meg. A híd érdekessége, hogy 8 uszály tetején lebeg, s ha jön egy hajó, akkor a középső elemeit szétbontva hajózó utat nyitnak rajta.
Innen hazánk egyik legszebb kastélyához, az Andrássy-kastélyhoz mentünk, melyet tárlatvezetéssel tekintettünk meg.
A kastélyt id. Andrássy Gyula építtette 1880-1885 között.

Érdekessége az épületnek, hogy a 4 évszaknak megfelelően 4 bejárata, 12 hónapnak megfelelően 12 tornya, az 52 hétnek megfelelően 52 szobája és a 365 napnak megfelelően 365 ablakszeme van.
A soktornyos, romantikus külsejű épület mintájaként nagy valószínűséggel egy Loire-menti kastély szolgált mintául. Egyes pletykák szerint, a kastély azért lett ilyen meseszép, mert valami titkos úton-módon magát, a szépséges Erzsébet királynét fogadta itt a gróf. A történetírók azonban azt mondják, ha volt is köztük szerelem, az csak és kizárólag plátói lehetett, hiszen a szigorú spanyol udvari etikett sohasem engedte, hogy kettesben maradjanak. Az viszont tény, hogy a királyné és a magyar gróf Ferenczy Ida, Sissi udvarhölgye segítségével rejtjelesen leveleztek, és Erzsébet Andrássy haláláig a legjobb barátja maradt.
Andrássy-t a szabadságharcban való részvétele miatt 1851-ben – távollétében – halálra ítélték, és jelképesen fel is akasztották. Ekkor éppen Párizsban töltötte száműzetését. „Szép akasztottnak” nevezték el.
S lám, mit hoz a történelem, 1867-ben Magyarország miniszterelnökeként épp ez az „akasztott ember” tette Ferenc József fejére a koronát, s ő volt az Osztrák–Magyar Monarchia első külügyminisztere is.
Andrássy Gyuláról azt is el kell mondani, hogy személyesen vett részt a Tisza szabályozásban, a tiszai gátak megépítésében. A munkálat megkezdéséhez az első kapavágást barátja, a nagy Széchenyi tette. A hálás utókor a Tisza szabályozóinak az Urkom-dombon állított emlékművet.
A termeket végigjárva nem győztünk csodálkozni a gyönyörű bútorzatokon, festményeken.

A gyönyörű kastély azonban nem maradhatott meg eredeti formájában az utókor számára, mert az első világháború után fegyveres forradalmárok feldúlták. Betörték az ajtaját, teljes bútorzatát összetörték, az ablakokat belövöldözték. Összezúzták a velencei tükröket, a csillárokat, szobrokat és kerámiákat, a drága festményeket. A könyvek is szomorú sorsra jutottak. Mivel épp esős idő volt, a roskadásig megrakott szekerek nem tudtak a mély sárban elindulni, ezért a könyvtárban lévő köteteket rakták le az útra szorosan egymás mellé pakolva, amin már el tudtak indulni a szekerek. A többit pedig megsemmisítették, széthordták.
1945-tel véget ért az Andrássyak története Tiszadobon. A II. világháború végén román katonai kórházat telepítettek a kastélyba. majd állami tulajdonba került. 1950-től a gyermekvárosként működött. 2007-ben a gyermekváros a falun belül új épületbe költözött és megkezdődött a kastély és a park teljes rekonstrukciója. 2015 decemberében nyílt meg az egykori Andrássy-kastély a nagyközönség előtt, régi fényében pompázva.
A kastély északi homlokzata előtt középkori liliomot rajzolva, hatalmas nyírt bukszus-labirintus található. Ebben is egyedülálló az országban a kastély és parkja.
A kastélylátogatás után Tiszalök felé vettük az irányt, ahol a Tiszavíz Vízerőmű Tiszalöki Vízerőművét tekinthettük meg.
A Tiszalöki Vízlépcső a Tisza szabályozásának során megépített első jelentős méretű műtárgy.

Megnézhettük az erőmű csarnokában lévő turbinákat, vezetőnk beszélt ezek működéséről, fontosságáról.

(A fénykép forrása: http://www.tiszavizvizeromu.hu)
Utána kívülről is körbejártuk az épületet. Legfőképpen a férfiakat érdekelte ez a téma, folyamatosan kérdeztek és szívták magukba az információkat.
Most is sikerült új élményekkel gazdagodni, és köszönjük a résztvevőknek, hogy a rossz idő ellenére sem maradtak otthon.
|